Ніколенко Ольга Миколаївна

Доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри світової літератури, заслужений діяч науки і техніки України

Контактна інформація

Службова адреса: м. Полтава, вул. Остроградського, 2, ауд.427.

Службовий телефон: (05322) 2-78-80

E-mail: nicolenko_o@mail.ru

Трудова і професійна діяльність

Народившись у 1966 р. в Полтаві, вона все своє життя пов’язала з рідним містом. У 1987-1988 рр. працювала вчителем російської літератури в сш № 28 м. Полтави. Закінчивши аспірантуру в Київському державному педагогічному інституті імені О.М. Горького й захистивши в 1990 р. кандидатську дисертацію “Людина і суспільство в прозі А. Платонова” (керівник – проф. І.Т. Крук), О.М. Ніколенко прийшла працювати в Полтавський державний педагогічний інститут імені В.Г. Короленка на кафедру російської та зарубіжної літератури. У 1996 році після перебування в докторантурі Харківського державного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди О.М. Ніколенко захистила докторську дисертацію “Жанр антиутопії в російській літературі XX століття” (консультант – проф. М.Ф. Гетьманець). З того ж року очолює кафедру світової літератури і створила потужний колектив педагогів-однодумців, наукову школу “Традиції та новаторство в літературі”. Керує аспірантурою зі спеціальності 10.01.02 – російська література і докторантурою зі спеціальності 10.01.04 – література зарубіжних країн. Під керівництвом О.М. Ніколенко захищено 21 кандидатська дисертація  і 1 докторська дисертація з історії літератури. Автор нової Концепції літературної освіти в Україні (затверджена Наказом № 56 Міністерства освіти і науки від 26 січня 2011 року), Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти України (галузь «Мови і літератури») (затверджений Постановою № 1392 Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року), Програми зовнішнього незалежного оцінювання зі світової літератури (затверджена Наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України № 16 від 12 січня 2012 року), Програми зі світової літератури для 5-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів України (затверджена Наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України № 664 від 6 червня 2012 р.). Автор підручників-переможців Всеукраїнських конкурсів підручників зі світової літератури для загальноосвітніх шкіл України (з 2006 року по сьогодні).

З 2000 р. О.М. Ніколенко – член спеціалізованої ради із захисту докторських і кандидатських дисертацій Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського.

Член редколегій наукових та науково-методичних видань: “Всесвітня література в середніх навчальних закладах України”, “Зарубіжна література в навчальних закладах України”, “Тема”, “Гоголезнавчі студії”, “Філологічні науки. Збірник наукових праць Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка”, “Рідний край” та ін. Голова журі Всеукраїнського конкурсу “Учитель року 2001” в номінації “зарубіжна література”, заступник голови журі Всеукраїнського конкурсу «Учитель року 2011» в номінації світова література. Керівник держбюджетної теми “Громадянське виховання молоді засобами світової літератури”. З 1988 по 2000 рр. на Національному телебаченні України (УТ-1, УТ-2) була авторкою та ведучою понад 40 освітніх програм про видатних діячів українського та світового письменства. Автор документального фільму «Дороги Гоголя», відзначеного Державною премією імені Івана Франка (2009), а також телевізійного циклу про діячів українського відродження «Соловецькі в’язні з України» (2011).  За активну наукову діяльність нагороджена грамотами Міністерства освіти і науки України (2001), Академії педагогічних наук України (2006).

Викладає курси: «Історія зарубіжної літератури XVII, XVIII, XIX, XX століття», «Теорія та історія жанрів і стилів у літературному процесі», «Технологія та методика створення телевізійних та радіосценаріїв»

Премії та нагороди

2001 — Почесна грамота Міністерства освіти України

2004 — дипломи міжнародних книжкових ярмарків за книжкові серії для вчителів-словесників України (як засновниця разом із видавництвом «Ранок»)

2004 — Кращі посібники в номінації «літературознавство» у Всеукраїнському конкурсі «Книга року — 2004» (автор)

2005 — дипломи міжнародних книжкових ярмарків за книжкові серії для вчителів-словесників України (як засновниця разом із видавництвом «Ранок»).

2006 — Полтавська міська премія імені В. Г. Короленка

2006 — Почесна грамота Академії педагогічних наук України

2006 — дипломи міжнародних книжкових ярмарків за книжкові серії для вчителів-словесників України (як засновниця разом із видавництвом «Ранок»)

2008 — Заслужений діяч науки і техніки України

2009 — Державна премія імені Івана Франка

2009 — медаль імені М. В. Гоголя Уряду Росії

2009 — Полтавська обласна премія імені П. Мирного

2009 — Почесна грамота Міністерства освіти України

2011 — l премія на Всеукраїнському фестивалі екранних мистецтв «Дніпро-сінема» (як сценарист у складі колективу)

2012 — Державна премія В. Чорновола

2012 — Гран-прі VI-го Всеукраїнського телевізійного фестивалю «Відкрий Україну!» (як сценарист у складі колективу)

2012 — І місце на Всеукраїнському конкурсі підручників зі світової літератури для 5-9 класів (автор)

Наукова діяльність

Має понад 300 наукових та науково-методичних публікацій, у тому числі авторські монографії, посібники, підручники – 16.

Завантажити список публікацій